Varna Üniversitesi

bulgaristan varna universitesi

 

Bulgaristan da kurulan Varna teknik üniversitesi eski bir geçmişe sahiptir. Bu üniversite sadece eğitim ve öğrenim olarak kalmamış teknolojik açından yeniliklere açık bir üniversitedir. bulgaristan Varna teknik üniversitesi her açıdan kalitesini ortaya koyuyor. Bu üniversite sanayi ve üniversite iş birliği içinde güzel projelere adım atmaktadır. Varna teknik üniversitesi modern ve teknik bir yapıya sahiptir. Bulgaristan Varna teknik üniversitesi adını ise 1995 senesinde almıştır. Varna teknik üniversitesi öğrenim dili Bulgarca ve İngilizcedir.

Varna üniversitesi 5 fakülte ve farklı bölümlere sahiptir. Bulgaristan Varna teknik üniversitesi bölümleri ise elektrik mühendisliği, elektronik, bilgi işlem ve otomasyon, makine mühendisliği ve teklonojikleri, gemi onarım, gemi inşa, deniz bilimleri ve ekoloji alanlarında fakülteleri vardır..bu üniversiteyi tercih eden öğrenciler öncelikle danışmanlık hizmeti almaktadırlar. Bunun yanında yemekhane, yurt, kafeterya gibi imkânları sahiptirler. Bulgaristan Varna teknik üniversitesi ücreti ise 2500 Euro’dan başlayan fiyatlarla ücretlendirilmiştir. Üniversite ücretleri bölümler arasında değişmektedir. Bu üniversite de Sınav şartı yoktur. Sadece lise diploması yeterlidir. Varna teknik üniversitesi 11 tane eğitim binası,86 tane öğretim salonu ve 174 tane laboratuarı vardır. Bu üniversitede taban olmaması iyi bir imkândır.

Teknolojik açıdan oldukça gelişmiş olan bu üniversite bilinçli ve kaliteli bir eğitim imkânı sunar. Bulgaristan Varna teknik üniversitesi diğer bir önemli noktada YÖK tarafından verilen tanınmadır. Çünkü bu denklik alınan diplomanın tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olmasını sağlarken iş bulma imkânımızı da arttırıyor. Farklı bir ayrıcalığı ise bu üniversitede başarı gösteren öğrencilere Bulgaristan eğitim ve bilim bakanlığı tarafından bir dil sertifikası da verilir.

Varna üniversitesi akademisyenlerinin kalitesiyle birlikte eğitim kalitesini arttırır. Bu üniversite de 460 tane akademisyen vardır. Farklı ülkelerden öğrenci alımıyla ise kültürel zenginliği artışmış olur ve bu da başarı getirir.

Varna şehri, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısı olarak sayabileceğimiz kıyısında bulunan bir şehirdir. Bulgaristan’ın en büyük limanı Varna şehrinde bulunmaktadır. Varna şehrinin en önemli iki geçim kaynağı turizm ve limancılıktır. Aziz Konstantin gibi önemli bir plajı bulunan Varna şehri her yıl önemli sayıda turist çekmektedir.
Varna şehri Bulgaristan’da Sofya ilinden sonra en büyük ikinci il olma özelliğini taşımaktadır. Bunun yanı sıra Bulgaristan’ın deniz kenarı kentidir. Varna şehrinde birkaç üniversite bulunmaktadır. Bulunan bu üniversiteler her yıl çok sayıda yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup binlerce gence eğitim imkânı sağlamaktadır. Varna şehri gemi inşa sanayinde oldukça önemli bir yerde bulunmaktadır. Üniversitelerde de bu bölümler profesyonel bir şekilde okutulmakta olup şehrin gelir kaynağının gemi inşa sanayisi üzerinde yoğunlaşmasına olanak sağlamaktadır.

Varna şehrinin 12 adet belediyesi bulunmaktadır. Şehir çok güzel olmasına karşın özellikle üniversiteleri ve öğrenciler için sağlamış olduğu imkânları fazlasıyla caziptir. Bulgaristan Üniversiteleri Anadolu Yurtdışı eğitim çatısı altında birleşen üniversitelerden Varna Teknik Üniversitesi Türk ve Bulgar çift vatandaşlık hakkına sahip olan öğrenciler için bazı bölümlerde okul ücretinde indirim yapılabilmektedir. Varna şehri özellikle denizliği ile ünlü bir şehir olmasından dolayı üniversitelerde de bu alandan yararlanılmıştır. Teknik donanımın en üst seviyede olduğu Varna Teknik Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler son derece memnun kalmaktadır. Varna şehri öğrencilere yalnızca eğitim imkânı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda şehrin tarih kokan sokaklarında, mekânlarında gezme dolaşma ve bütün bunlara şahitlik etme imkânını da öğrencilere sunuyor. Bulgaristan’ın Varna şehrini tercih ederek buraya kendini yetiştirmek için gelen öğrenciler de zaman geçtikçe kendilerini her konuda ilerletiyorlar ve iş hayatları için kariyer adımlarını şimdiden atmaya başlıyorlar. Varna şehri pahalı bir şehir olsa da özellikle öğrenciler için çok uygun fiyatlara yemekhane, kafeterya ve çeşitli kültürel aktivite yerleri mevcuttur. Öğrenciler için yapılan bu indirimler hem Varna şehrine öğrencilerin yoğunlaşmasını daha çok sağlayacak hem de memnuniyet oranını artırıcı bir etkiye sahip olacaktır. Varna şehrinden ve üniversitelerden pek çok kişi memnun kalmıştır.