Varna Teknik Üniversitesi

bulgaristan varna teknik universitesi

Varna Teknik Üniversitesi Bulgaristan’da bulunan ikinci büyük üniversite olarak kayıtlara geçmiştir. Varna Teknik Üniversitesi öğrencilerine sağlamış olduğu eğitim imkânları ile oldukça gözde bir üniversitedir. Yalnızca eğitim imkânları değil, teknik ve sosyo-kültürel olarak da oldukça rağbet gören bir üniversitedir.
Varna Teknik Üniversitesi, kendisini akademik alanda sınırlamamış pek çok alanda kendisini geliştirmiş bir üniversitedir. Sanayide ihtiyaç duyulan ve Varna Teknik Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin okudukları bölümü bitirdikten sonra rahat iş bulabilmesi için araştırmalar doğrultusunda hep bir adım önde olmuştur. Varna Teknik Üniversitesi 27.09.1962 yılında kurulmuştur. Bulgaristan’da denizciliğin başkenti olarak bilinen Varna’da kurulan bu üniversite her yıl yaklaşık olarak 6.300 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Varna Teknik Üniversitesini tercih eden öğrenciler teknolojik açıdan oldukça donanımlı bir eğitim imkânına sahip olmaktadır. Varna Teknik Üniversitesi’ni tercih ederek Türkiye’den giden öğrencilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Türkiye’den 1.000’e yakın öğrenci Varna Teknik Üniversitesi’nde eğitim almak için Bulgaristan’a gitmektedir. Varna Teknik Üniversitesi 20’den fazla ülke ile sıcak ilişki kurmakta olup eğitimsel, bilimsel ve kültürel olarak etkileşim hâlinde olmaktadır. İngiltere, İskoçya, Belçika, Fransa ve Almanya olmak üzere pek çok ülke ile sürekli iletişim hâlindedir. Bu ülkeler ile kurulan ilişkiler üniversiteler arasında kurulan köprülere dayanmaktadır. Ders plan ve programlarının tanınmaması, kredi transferleri, akademik personeller için hazırlanan toplantılar, akademik kariyer için hazırlanan planlar ve toplantılar Varna Teknik Üniversitesi’nin önemini artırmaktadır.

Varna Teknik Üniversitesi, Balkan Üniversiteler Birliği çatısı altında ve Balkan Üniversitelerinin denetimi dâhilinde 2004 yılından itibaren İngilizce Lisans Eğitimi’ne geçiş yapmış bulunmaktadır. Varna Teknik Üniversitesi’nin bünyesinde 950 adet yatağa sahip 3 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtların haricinde çeşitli kafeteryaları ve yemekhaneleri bulunmaktadır. Varna Teknik Üniversitesi’ni akademik açıdan değerlendirecek olursak 458 öğretim görevlisine sahiptir. Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden Bulgaristan’a gelerek Varna Teknik Üniversitesi’nde okumayı tercih eden öğrenciler kendilerine sağlanan imkânlar doğrultusunda oldukça kaliteli ve iyi bir eğitim almaktadırlar. Varna Teknik Üniversitesi’ni tercih eden öğrenciler oldukça memnun olduklarını söylemektedir.