Bulgaristanda Tıp Okumak Kaç Para

kac para bulgaristanda tip okumak

Bulgaristanda üniversite tıp fiyatları çok uygundur. Bulgaristan’da kurulmuş olan Tıp Üniversiteleri köklü bir geçmişe sahiptir. Bulgaristan tıp üniversiteleri geçen yüzyılların ortasında eğitimlerine başlamıştır. Son derece kaliteli bir eğitim kadrosuna sahiptir. Bu durum öğrencilerin seçimi konusunda önemli bir etkendir. Üniversitelerde yüzlerce profesör kadrosu bulunur ayrıca binlerce de asistan görev yapmaktadır. Bulgaristanda Tıp Okumak Kaç Para sorusuna çok sık rastlamaktayız bilmeniz gereken tıp fakültesi ücretleri pek fazla yüksek değildir. Bunun nedeni üniversitenin devlet üniversitesi olmasıdır. Üniversitelerde aynı zamanda değişik ülkelerden öğrenciler gelmekte ve eğitim görmektedirler. Bu farklı ülkeler yaklaşık 35 farklı ülkedir. Bunlara örnek olarak Norveç, Yunanistan, Moldova, Rusya ve Almanya’yı verebiliriz. Üniversitede eğitim faaliyetleri İngilizce ve Bulgarca olmak üzere 2 dilde verilir. Önemli Üniversiteler Bulgaristan’ın en önemli şehirlerinden Sofya ve Plovdiv şehirlerinde kurulmuştur.

Bulgaristanda üniversite tıp üniversitelerinde yer alan bölümler şunlardır; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Halk Sağlığı Fakültesidir. Üniversiteye girişte hiçbir şekilde bir taban puan şartı ve giriş şartı veya puanı aranmaz.

Üniversitelerde bulunan her bölüm için farklı ücret uygulaması vardır. Bulgaristan Tıp Fakültesi’nde Bulgarca eğitim almak isteyen öğrenciler hazırlık okullarında yıllık yaklaşık 2500 Euro’dan başlayan bir para ödemesi gerekir.

Bulgaristanda Tıp Okumak Kaç Para gibi sorular en sık sorulan sorulardır. Ücret anlamında normal olup çoğu ülkeye göre uygundur. Bulgaristan üniversiteleri tıp fakülteleri ortalama 5000 Euro’dan başlamaktadır. Üniversite ücretleri üniversiteden üniversiteye değişebildiği gibi öğrencinin okumak istediği eğitim diline göre de değişir. Bu makalemizde hazırlık sınıfları ve lisans eğitimi sınıflarında uygulanan fiyatlar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Fakat güncel fiyatlar için mutlaka Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Resmi web sitesinde bulunan güncel Bulgaristan üniversiteleri ücretlerine gözatmanız gerekir.

Yüksek lisans ve doktora yapabilmek için de ücret ödenir. Bu ücretlerin ortalaması da yaklaşık olarak 3000 Euro’dan başlamaktadır.

Tıp Fakültesi bölümlerinde genelikle uzmanlık ücretleri normal eğitim ücreti gibi ücretlendirilir. Örneğin normal eğitim 5000 euro ise uzmanlığınız da aynı ücrettir.Kısacası devlet üniversitesi olduğu için fiyatlar genel anlamda diğer üniversitelere göre oldukça uygundur.