Sofya Üniversitesi

universitesi sofya

Eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler için Bulgaristan tercihleriniz arasında yer alıyorsa ilk sıraya koymanız gereken üniversite Sofya Üniversitesi olmalıdır. Çünkü ülkede en iyi eğitim en iyi sosyal yaşam en güvenilir ve daha birçok enlerin sahibi olması ve ülkenin de başkenti olmasından dolayı birçok övgü ve özelliğe sahip olmasıdır. Avrupa ve balkanlarda yer alan ismiyle balkanların Paris i yakıştırması da ülke içinde ve dışında sahip olduğu nitelikleri gözler önüne sermektedir. Daha çok Balkanlardan ve Avrupa dan gelen öğrenciler için bir fırsat olması ve son yıllarda artan Türk öğrenci nüfusu da ülke için son derece önemli bir gelir kaynağı oluşturmuştur.

Sofya Üniversitesi ülke ve şehir içinde bulunduğu merkezi konumu ve farklı alanlarda hizmet verdiği kampuslarındaki yaşam alanları ile gelen her için farklı bir eğitim olanağı sunmasıyla bölgenin parlayan yıldızıdır. Bu anlamda son yıllarda Türk öğrenciler için seçiminde fazla sıkıntı yaşanmayan bir ülke ve üniversite olması da önemlidir. Ayrıca ülkenin de Avrupa birliğine tam üyeliği ile serbest dolaşma hakkına sahip olma düşüncesi de ülke çekiciliği acısından önemlidir. Ülkenin ülkemize olan sınır kapısı ve komşu da olmamız dolası ile birçok artı avantaja sahip olması da Türk öğrenciler için bu eğitim dünyasında yer almak istemesi normal sonuçtur.

Birçok açıdan Türk öğrenciler için en iyi ve en güzel eğitimi vermesinin yanında Avrupa standartlarında eğitim imkânı sunması da birincil nedenler arsındadır. Ayrıca eğitim ücretleri ile yaşam koşulları açısından benzerlik göstermesi ve çok sayıda türkün de eğitim için Bulgaristan da bulunması soydaşları için seçim yapmada etkili olmaktadır. Ayrıca ülkemizde bulunan Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Sofya Üniversitesi Türkiye Temsilciliği’ni yürütmektedir. Anadolu Yurtdışı Eğitim internet sitesi ile her an ulaşım imkânlarının yer alması öğrenci cennetinin oluşmasında ön ayak olmuştur. Bu yönden de son zamanların en önemli marka şehirleri arasında yer alamsı da ülkenin sunduğu eğitim barınma yiyecek ve kültür paylaşımı da Sofya Üniversitesi açısından ayrıcalıklı bir yerde olmasında en önemli sebepleri oluşturmuştur.

28 adet ili bulunan Bulgaristan topraklarında ülkenin başkenti olmasıyla da en önemli şehri arasındadır. Bulgaristan ın kalbi konumunda yer alan şehirde tarih boyunca roma ve Bizans egemenliğinde geçen uzun yıllar ile son olarak Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.93 harbinden sonra iç işlerinde bağımsız bir prenslik iken 1908 de tam bağımsız bir ülke olmuştur. Bu seneden sonra ise tam bağımsız çarlık olmuştur. İkinci dünya savaşından sonra çarlık Rusya nın egemenliğine giren ve 1990 a kadar bu rejimin etkisinde olan ülke doğu bloğunun çökmesinden sonra bağımsız bir ülke olmuştur. Bu yıllardan sonra eğitim ve kültür alanında batıyı örnek alması da Sofya teknik üniversitesi taban puanları olmayı tercih edilen yer olmasında büyük rol oynamış ve buraya akın oluşmasında etken olmuştur.

Sofya üniversitesi fiyatları her anlamda fark yaratması ve çevre ülkelere göre daha çok öğrenciye eğitim veren ülkede ekonomik açıdan da büyük bir getiriye sahiptir. Her açıdan geçmişte atılan adımların karşılığını da almaya başlayan üniversite yönetimi ve ülke yönetimi de bunun meyvelerini gelen öğrenci sayıları ve talep edilen yeni fakülteler ile daha da çoğalmaktadır. İlk çalışmalarını 1990 da bağımsız olduktan sonra yönetim ve eğitim alanında atan ülke daha çok yatırımla daha çok gelir sağlama amacında olmuştur. Bunu da ülkede yürütülen sağlam plan ve ekonomik destekle ülkenin her alanına eğitim götürmeyi başaran ülkenin de en büyük üniversitesi olmasında bu adımlar vesile olmuştur.