Sofya Teknik Üniversitesi

teknik universitesi sofya

 

Bulunduğu coğrafya ve kurulduğu etnik yapı içinde düşünüldüğünde birçok öğrenci için bir eğitim fırsatlarının bulunduğu bir üniversitedir. Daha çok ülke içinden öğrenci alımı yapan fakat ülke dışından da özellikle Türkiye den çokça öğrenciye eğitim veren üniversite olması nedeniyle de ülkemizde okumuş birçok mezunu bulunması da referans açısından önemlidir. Yurtdışında eğitim görecek öğrenciler için ilk etapta zor gibi gözüken eğitim olanakları zamanla aşılması çok kolay olan bir aşamadan ibarettir. Sofya Teknik Üniversitesi öğrenci alım tarihleri haziran ayının ilk haftası ile başlayan süreç ekim ayıyla da üniversiteye ilk adım atma şansına erebilirsiniz.

Sofya Teknik Üniversitesi geçmişinde yer alan tarihi süreçte elde ettiği unvanına her geçen gün atan öğrenci sayısı ve verdiği nitelikli dersler ile cevap vermektedir. Birçok Avrupa ve balkan üniversitesine göre ücretleri daha ucuz olması ve öğrenim alanlarının çok sayıda yer alması tercih edilirken göz önünde bulundurulan seçeneklerdir. Bu anlamda Bulgaristan ile komşu olmamamız ve Avrupa da birçok ülkede bulunan üniversite ve şehirlerle kardeş üniversite çalışması yapılarak edilen bilgi ve tecrübeler birbirine aktarılmış ve gelişim süreçlerine katkı yapmışlardır. Bu anlamda ülkemizde de İstanbul teknik üniversitesi ile kardeş üniversite olan ve bu anlamda bazı çalışmaları ortaklaşa yapan üniversite eramus sayesinde ülkelere arsında öğrenci transferi ile bilgi aktarımına katkı yapmaktadır.

Tarihi gelişme sosyal yaşamın kısa sürede yol aldığı ülke olan Bulgaristan Sofya’ya verilen kültür başkenti olma şansıyla birçok ülkeden gelen birçok kökenden gelen insan kişiliğine sahip bireylere yönelik eğitimleri ile dünya sıralamasında 651. Yere sahip olmasında geçmişinin olduğu kadar günümüzde yaptığı ortaklaşa çalışmalar ve milletlerarası çalışmalar da etken olmuştur. Birçok Avrupa ülkesine yaptığı anlaşmalar çerçevesinde öğrenci gönderme imkânı bulunan ve harç ücretlerinin de kendi ülkesine göre düzenleyen bu sayede okuma oranında da yükselme sağlayan ülkede en önemli eğitim birimi Sofya teknik üniversitesidir.

Sofya teknik üniversitesi için yaşanabilecek ve okunabilecek bir dünya ve hayattır.

 

Bulgaristan da eğitim olanakları ve eğitim fırsatları alınmak istenen eğitim seviyesine ve alanına göre pek fazla fark etmemektedir. Bu anlamda bir Avrupa üyeliği olan ülkede eğitim alma fırsatı yakalayan öğrenciler için son yıllarda eğitim kalitesi de artmış ve ücret olarak aynı seviyelerde seyretmiştir. Sofya teknik üniversitesi fiyatları Bulgarca ve İngilizce eğitim alma olanakları sunan ve alınmak istene alana ve dile göre değişen ücretleri bulunmaktadır.2500 Euro dan başlayan lisans programları ile daha çok öğrenci çekmeyi başaran ve tam anlamıyla üniversite şehri olan Sofya da imkanlara takılmadan rahat ve huzurlu bir eğitim almak mümkün.