Bulgaristanda Üniversite Okumak Forum

okumak bulgaristanda universite

Bulgaristanda Üniversite Okumak için taban puanları uygulaması yoktur. Üniversitelere kayıt olmak için puan şartı aranmadığı gibi lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. Ayrıca LGS ve LYS sınavlarına ait bir puan şartı aranmamaktadır. Hayalini kurduğunuz üniversite ve bölüm için ülkemizde puan önemli bir yer taşımaktadır. Sınavlara girip başarı kazandıktan sonra istediğiniz bölüme puanınızın yetmesi sonucu girebilmektesiniz.Sınava giren öğrenci sayısının artması sonucu istediğiniz bölümlere girmek bir o kadar zorlaşmaktadır. Bunun için eğitiminizi yurt dışında sürmek isteyebilir ve Avrupa standandartlarında bir eğitim hedefleyebilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan’ın 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliği üye ülkesi olmasından sonra Bulgaristanda Üniversite Okumak’den mezun olduğunuzda Avrupa ülkelerinde çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Bulgaristanda Üniversite Okumak için taban puanları olmayışı eğitimin kalitesiz olduğunu anlamı taşımamaktadır. Çoğu üniversite ülkemizdeki üniversitelere göre köklü bir geçmişe sahiptir. Örneğin Bulgaristan Pleven Tıp Üniversitesi 1000 yataklı bir hastane olup öğrencilerine burda eğitim sunmaktadır. Üniversite hocalarıyla eğitim üst seviyelere taşınmış olup üniversite de kullanılan cihazlar teknolojinin üst seviyelerindeki cihazlardır. Ayrıca Taban puanın olmayışı ve eğitim ücretlerinin düşük olması Bulgaristan’da okumayı daha cazip hale getirmiştir. Öğrencilerin LGS ve LYS stresinden uzak durmak isterlerse Bulgaristan’da okumayı tercih edebilirler. Ayrıca ülkemize yakın olması , ve yaşamın ülkemizin kültürüne benzemesi öğrenciler için ayrı bir fırsattır.

Bulgaristanda Üniversite Okumaknin bir diğer özelliği de bölümlerinde ingilizce eğitim olanağının sunulmasıdır. Bulgaristanda Üniversite Okumak Forum sitelerine girdiğinizde kayıt için taban puanları olmayışı hem de ingilizce eğitim verilmesi nedeniyle bir çok ülkeden öğrenciler eğitim görmeye gelmektedir. Bu yönüyle de Bulgaristanda Üniversite Okumak ev sahipliği görevi yapmaktadır. Taban puan olmadan kayıt yaptıran bir öğrenci önce Hazırlık bölümü okumaktadır. Eğer dil yeterlilik sınavını başarı ile verebilir ise direk olarak Lisans bölümünden eğitime başlayabilir. Dil sınavında başarı sağlayamaz ise hazırlık bölümünden başlayabilir. Bulgaristan’a ülkemizden de bir çok talep bulunmaktadır. Ülkemizden öğrenci olarak giden kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Yüksek Öğretim Kuruluna başvuruda bulunarak denklik ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Ülkemizde yer alan birçok üniversite ile Avrupa da yer alan üniversiteler arasında saygın bir yeri bulunan üniversite taban puan uygulamasının olmaması ve liseden sonra eğitimine devam etmek isteyen herkese kapılarının açık olması da eğitim açısından önemlidir. Özellikle kültür anlamında çok farklı kültürleri bir arada tutarak eğitim veren üniversite ve ülke anlamında ekonomik gelir elde etmektedir. Bu ilerleme ile eğitim alanına daha çok yatırım yapma imkânı bulan ülke ve üniversite yönetiminin de katkı vermesiyle kayıtlar artmıştır. Sofya üniversitesi taban puanları sisteminin olmayışı ve her geçen gün artan öğrenci sayısı ile ekonomik açıdan bir rahatlama ve genişleme imkânı yaratması da önemlidir.