Bulgaristanda Üniversite Denkliği

denkligi bulgaristanda universite

Bulgaristanda üniversite denkliği yök tarafından sorgulanmaktadır. Bulgaristan ülkesinde sınavsız ve doğrudan kayıt olarak öğrenim almaya karar verdiniz ve bunun için yola çıktınız. Bu hayatınızın en önemli kararlarından biri olacak ve sizler yurtdışında son derece iyi bir üniversitede eğitim almanın keyfini yaşayacaksınız. Bulgaristan ülkesi aynı zamanda oldukça yoğun şekilde Türklerin yaşadığı ve halen daha Türk adetlerinin yaşatıldığı son derece güzel bir balkan ülkesidir. Bulgaristan ile olan bağlarımız hiçbir zaman kopmamış ve her zaman ikili ilişkilerde son derece samimi olmuşuzdur. İşte sizler böylesine yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülkede üstelik İngilizce olarak üniversite eğitimi alacak ve seçmiş olduğunuz mesleklerde ilerleyebileceksiniz. Bulgaristan ülkesinde bulunan üniversitelere kayıt yapmadan önce Bulgaristanda Üniversite Denkliği için YÖK’e başvurmanız ve YÖK’ten bilgi almalısınız. Bulgaristanda üniversite okumak için Plovdiv şehrini tercih erdebilirsiniz, çoğu üniversiteler Plovdiv şehrinde kurulmuş olan ve son derece modern bir yapıya sahip olan bir üniversitelerdir. Plovdiv şehri hakkında sizlere kısaca bilgi vermek gerekirse antik bir şehirdir, her yıl binlerce turist çeken bir yer olma özelliğini de taşımaktadır. Türkiye sınırına yakın mesafede olduğunu söyleyebiliriz. Plovdiv şehri Bulgaristan ülkesinin özellikle eğitim alanında en önemli şehirlerinin başında gelir.

Bulgaristanda Üniversite Denkliği bakımından Plovdiv üniversiteleri ön plana çıkmaktadır. Burda bulunan üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Bulgaristanda üniversite Plovdiv şehri ile adeta bütünleşmiş olan bir üniversitelerdir. Plovdiv şehrinin yakınlarından hem demiryolu hem de karayolları geçmekte ve son derece merkezi bir bölgede bulunmaktadır. Şehrin içerisinden geçen ve aynı zamanda Ege denizine dökülen bir nehre sahiptir. Tarihsel olarak uzun yıllar farklı imparatorlukların hüküm sürdüğü ve bu nedenle coğrafi olarak da önemli olan bir şehirdir. Şehrin içerisinde her zaman için tarihi eser görmeniz mümkündür. Hatta bu tarihi eserlerin içlerinde oldukça fazla sayıda Osmanlı Devleti zamanından kalma olan eserleri de görebilirsiniz.

Şehrin nüfusu çok kalabalık olmamakla birlikte oldukça fazla sayıda Türk vatandaşının yaşadığını ve şehrin birçok yerinde Türkçe konuşulduğunu duyabileceğiniz bu güzel şehirde yaşamak bir öğrenci için son derece keyifli olacaktır. Bulgaristan üniversitelerinin çoğu Plovdiv şehrinde bulunan ve sizlere ingilizce dilinde de eğitim veren bir üniversitedir ve sizler bu üniversite sayesinde son derece ferah ve sakin bir şehir olan Plovdiv şehrinde yaşamanın keyfini de sürecek ve ayrıca huzurlu bir öğrencilik deneyimi yaşayacaksınız.