Bulgaristan'da Üniversite Taban Puanları

Bulgaristan'da Üniversite Taban Puanları

Bulgaristan'da Üniversite, puanları uygulaması bulunmamaktadır. Bu yüzden Türkiye’den birçok öğrenci Bulgaristan'da Üniversite taban puanlarının olmaması sebebiyle Bulgaristan'da Üniversitende okumak istemektedir.

Türkiye’de okumak istediği puanlara yetişemeyen öğrenciler Bulgaristan'da Üniversite taban puanları olmayışı nedeniyle diledikleri, yıllarca hayalini kurdukları bölümleri rahatlıkla okuyabilmektedirler.

Türkiye’de tanınan bir üniversite olduğu ve puanları olmadığı için Türkiye’den eğitim için çok fazla tercih eden vardır.

Komşu ülke olan Bulgaristanda kültür ve yaşam şartları bakımından birbirine benzerlik göstermektedir. Ne de olsa Bulgaristan'da Üniversite yıllarca Türk egemenliği altında kalmış bir ülkenin başkentidir.

Osmanlının dağılmasından sonra bir türlü istikrar sağlayamamış olan Bulgaristan'da Üniversite özellikle oraya giden Türkleri duygulandırmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine göre üniversite harçları ve yaşam giderleri daha uygundur. Bulgaristan'da Üniversitenin puanlarının olmamasından dolayı bir cazip merkezi haline gelmiştir.

Bulgaristan'da Üniversite taban puanları olması ve hayat koşullarının ucuzluğu olmasından dolayı özellikle Türk öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir.

Kategori: Haberler.